English version

AmdrzejDL

Pokrewieństwo: dziadek

1. Imię i nazwisko  Andrzej Strojek
2. Data urodzenia  1887?
3. Miejsce urodzenia  Tarnowska Wola/Tarnobrzeg/
4. Zmobilizowany  szeregowiec (Infanterist), zdjęcie w bluzie M1916, na wyłogach kołnierza wyhaftowane oznaczenie jednostek karabinów maszynowych (Maschinengewehr-truppe)
5. Jednostka  Landwehrinfanterieregiment Rzeszów nr.17
6. Przebieg służby i awanse  
7. Miejsca pobytu  
8. Odznaczenia, odznaki  na mundurze na wyłogach kołnierza wyhaftowane oznaczenie jednostek karabinów maszynowych (Maschinengewehr-truppe)

Fotografie:
Kliknij aby powiększyć

Więcej: Na podstawie zdjęcia próbuję ustalić przebieg służby oraz historię dziadka. Mam zdjęcie z mundurze, oraz widokówkę z 5 żołnierzami jednym z nich jest mój dziadek, niestety stemple są zamazane, ale kartka została wesłana z Krakowa w 1916 r. W treści jest informacja, że żołnierze ci wychodzą w pole i do powrotu dziadek nie będzie pisał.
W prawym górnym rogu ślad pieczątki widać tylko IM FELD. Zdjęcie na tle lasu. Zdjęcie portretowe dziadka na dole ma zieloną grafikę a na niej napis VISITE POR RATI. Wszystkim, którzy mogą mi coś więcej na ten temat powiedzieć fotki wyślę na prv.


Pokrewieństwo: brat dziadka

1. Imię i nazwisko  Jan Strojek
2. Data urodzenia  
3. Miejsce urodzenia  Tarnowska Wola/Tarnobrzeg/
4. Zmobilizowany  kapral – Unterjäger
5. Jednostka  
6. Przebieg służby i awanse  
7. Miejsca pobytu  
8. Odznaczenia, odznaki   medalem jubileuszowym Franciszka Jozefa z okazji 60-lecia rzšdów ( Jubilaeumskreuz) ? odznakš obserwatora/dalmierzysty (Distanzschätzerauszeichnung)? Wojenny Krzyż Zasługi - Militar Verdienstkreuz?

Fotografie:
Kliknij aby powiększyć

 

Więcej: Na podstawie zdjęcia próbuję ustalić przebieg służby oraz historię brata dziadka. Mam zdjęcie w mundurze wykonane w Tarnobrzegu podpis zakładu J. Planner. Na podstawie tego zdjęcia udało mi się ustalić, że Jan Strojek ubrany jest prawdopodobnie w bluzę M1908 i ma sznur strzelecki M1911. Niestety nie wiem, bo być może jest to jakaś pomyłka. Czy bluza i sznur mają jakąś osobną numerację? Dziadek na odznaczenia prawdopodobnie są to:
medal jubileuszowy Franciszka Jozefa z okazji 60-lecia rządów, (Jubilaeumskreuz) ? Odznaką obserwatora/dalmierzysty (Distanzschätzerauszeichnung)?
Wojenny Krzyż Zasługi – Militar Verdienstkreuz?
 

Po I wojnie, w 1918 wstąpił do WP, służył w Żandarmerii Krajowej a od 1919 po wcieleniu jej w Policji Państwowej w 1931 przeszedł na emeryturę. 9.04.1940 aresztowany przez NKWD więziony we Lwowie30.04 przekazany NKWD w Kriowogoradzie skazany na 8 lat obozu pracy. Zmarł lub został zamordowany w łagrze.

 


STRONA GŁÓWNA